Ulewanie jest objawem, związanym z cofaniem się treści pokarmowej z żołądka do jamy ustnej dziecka. Najczęściej wiąże się z niedojrzałością przewodu pokarmowego. Wśród przyczyn wymienia się także niewłaściwą technikę karmienia, zbyt duże ilości pokarmu zjadane jednorazowo przez dziecko, zbyt szybki przepływ pokarmu lub połykanie pęcherzyków powietrza.  Ulewanie mija samoistnie wraz z dojrzewaniem układu pokarmowego, zazwyczaj ok 6. miesiąca życia.  

To częsta dolegliwość u maluszków. Sprawdź, jak sobie z nią poradzić. 

1) Odpowiednia pozycja do karmienia;
- główka dziecka powinna być wyżej od reszty ciała, tak by mleko bez przeszkód spływało do żołądka.
2) Odbijanie;
- co kilka minut rób przerwę w karmieniu i ułóż dziecko do odbicia. Dzieci z tendencją do ulewania powinny być układane do odbicia nawet kilka razy w czasie posiłku.
3) Spokojne karmienie;
- unikaj karmienia w pośpiechu, ponieważ sprzyja ono połykaniu przez maleństwo dużej ilości powietrza. Zadbaj również o to, aby dziecko jadło spokojnie.
4) Ilość pokarmu;
- nie przekarmiaj! Karm maluszka częściej, ale w mniejszych ilościach. Żołądek strawi pokarm szybciej i jest większa szansa na to, że niemowlę przestanie ulewać.
5) Odpowiedni smoczek;
- dobierz poziom smoczka do wieku dziecka. Jeśli dziurka w smoczku jest zbyt duża w stosunku do wieku, czy możliwości dziecka, pokarm będzie wypływał zbyt szybko.
6) Czas na odpoczynek;
- pamiętaj, aby po jedzeniu pokarm w brzuszku miał czas się “ułożyć”. Poczekaj z przewijaniem, czy zabawą, aby od razu po karmieniu nie zmieniać gwałtownie pozycji dziecka.

 

KOD FACEBOOK
KOD INSTA
KOD INSTA