Dzięki piciu przez słomkę, dziecku pracują mięśnie całej twarzy, a przede wszystkim mięśnie ust, których praca jest nieoceniona w rozwoju mowy. Wyobraź sobie, ile siły musi włożyć maluch, by wyssać choć trochę napoju i jak mocno musi zaciskać wargi, by nie uronić kropelki. Ta praca później przynosi efekty! Dziecko uczy się panować nad wdechem i wydechem – ta umiejętność jest ważna podczas nauki mówienia.

Od kiedy zacząć naukę picia z kubka ze słomką?

Nie ma jednej, ściśle określonej pory na rozpoczęcie nauki. Jest to sprawa bardzo indywidualna. Najczęściej około 6. miesiąca życia, wraz z początkiem rozszerzania diety. Dziecko powinno jeść pokarmy łyżeczką i stabilnie siedzieć. Dobierz kubek ze słomką dostosowany do wieku i możliwości dziecka. Musi być wykonany z bezpiecznych materiałów, bez dodatku Bisfenolu A. Warto zwrócić uwagę na to, czy kubek posiada uchwyty, aby maluch nie miał trudności z trzymaniem i czy jest niekapkiem, by zapobiegać rozlaniu się płynu. Kubek musi być łatwy w utrzymaniu w czystości i łatwy w montażu.

Jak nauczyć dziecko picia z kubka ze słomką?
Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe. Przy nauce picia z kubka możesz na początek zamoczyć w płynie końcówkę słomki, by dziecko poczuło smak w ustach. Pokaż dziecku, jak należy pić z kubeczka ze słomką. Użyj do tego swojego bidonu czy rurki podczas picia ze szklanki i zademonstruj maluchowi, na czym to polega. Jeśli dziecko nie ma ochoty na naukę, nie zmuszaj go. Owszem, zachęcaj je do tego, ale krótko, raz na jakiś czas. 

KOD FACEBOOK
KOD INSTA
KOD INSTA